Sırala:
Göster:

Filtreleme

 • Özellikler
 • Amper
 • Marka
  0

Termik Ve Dijital Termik Röleler

Filtreleme
Gösterilen: 1 ile 20 arası, toplam: 40 (2 Sayfa)
Termik Ve Dijital Termik Röleler

TERMİK RÖLE

   Adından anlaşılacağı üzere ortamdaki sıcaklık değişimi sonucu kontaklarını açan ya da kapayan röle çeşididir. Bu tanımla genel röle tanımından ayrıdır. Anımsayacak olursak röleler akım neticesiyle oluşan manyetik alanı baz alarak açma ya da kapama yaparlar. Termik röleler ise akan akımın yarattığı ısı tesirini baz alırlar.

Termik Röleler Nasıl Çalışır?

  Termik rölelerin çalışma mantalitesi bimetal üstünden gerçekleşir. Bimetaller genleşme farkı olan iki metalin bağlanmasıyla oluşurlar. Isı farkının meydana getireceği genleşmenin her iki metal içinde değişik olmasıyla bimetal biçim değiştirmeye zorlanacaktır.

    Gelen akımın oluşturduğu ısı etkisi iki bimetal harekete geçirir.Bunun sonucunda yaylar sayesinde kontaklar harekete hareket etmeye başlar

   Termik Röleler Nerede Kullanılır?

 •    Aşırı yük halinde çalışan motorların hasar görmemesi için, belli akım değerinde bimetal kontakları açarak motoru korumaya alır. Böylece aşırı akım koruması yapılmıştır. Benzer şekilde sürekli yalnız minimalist hata akımlarına karşıda koruma yapılabilir.
 • Motorlarda ortaya çıkan faz kaybı sonucu aşırı akımdan devreyi korma altına alırken,
 • Ütü, fön makinası, maşa gibi ısı veren makinelerin ısı kontrolü yine bu termik rölelerle kontrol altına alınır.

Termik Röleler Nasıl Kullanılır?

   Termik röleler genel olarak tek başlarına kullanılmazlar. Sigorta ya da kontaktörler ile kullanılır. Sigortalar muayyen bir akım değerinde koruma yaparken, termik röleler ayarlanmış olan akım bölgesinde koruma görevini üstlenirler. Genellikle kullanıldığı motorları düşünecek olursak, termik röleler, kalkış akımı, aşırı yük çalıştırma ya da frenleme anındaki çekmiş olduğu akımlar haricindeki aşırı akım durumlarında izin verilen noktada devreyi durdurmalıdırlar.

   Termik röleler kısa devre akımlarına karşı gereken hızda yanıt veremez. Bu sebeple cihazları kısa devre akımına yönelik koruma altına almak için sigortalar ve manyetik devre açıcılar kullanılır. Böylece termik rölenin hasar alması engellenir.

Sigorta;

Sigorta kablo, motor, kontaktör, ve termik röle gibi kendisinden sonra gelen bütün cihazları korur.

Termik Röle;

 Motoru, kabloyu aynı zamanda da kontaktörü korur.

   Termik röle hem sigorta hemde kontaktör ile kullanılırken şu maddelere dikkat edilmelidir;

 • Termik rölenin karekteristiği motorun yol almasına izin verecek kadar bir gecikmeyi olası kılmalıdır.
 • Sigorta termik rölenin kısa devrede hasar almasını engellemeli.
 • Sigorta kontaktörün kesemediği kısa devre akımlarını kesmelidir.

      Bu maddelere dikkat edilmesi için motor, termik röle, sigorta ve kontaktörün çalışma karakteristikleri birbirine uygun olması önemlidir ve bu hususlara dikkat ederek seçilmelidir.