Sırala:
Göster:

Motor Koruma Şalterleri

Filtreleme
Gösterilen: 1 ile 20 arası, toplam: 34 (2 Sayfa)
Motor Koruma Şalterleri

MOTOR KORUMA ŞALTERLERİ

 Motor koruma şalterleri (mkş), motor yol verme uygulamalarında kısa devre ve aşırı akımlara karşı korumuş olan ve manuel olarak devreyi açma ve kapama fonksiyonlarını yapabilen 3 kutuplu elektromekanik koruma elemanlarıdır. Motor koruma şalterleri motor güç devrelerine seri olarak entegre edilmektedir.

   Motor güç devresinde kısa devre ve motor aşırı akım çekmiş olduğu vakit kısa (msn) bir zamanda devresini açarak meydana gelebilecek tahribatlara karşı motoru koruma altına almış olur. Motor koruma şalteri kullanımıyla birlikte termik rölerin kullanılması hızla azalmaktadır. Elektrik panolarında sıkça kullanılmasıyla birlikte manyetik koruma olarak kullanılan sigortalara gereksinim duyulmamaktadır.

  Kısa devre, aşırı yük ve faz hatasına yönelik korumayı Motor Koruma Şalterleri yerini almıştır ve bu sayede elektrik panolarında yerden ve malzeme tasarrufu yapılmaktadır. Yardımcı açık ve kapalı kontakları ile konum bilgisi alınarak şalterin hangi (on-off) konumda bulunduğunu uzaktan izleyebiliriz. Motor koruma şalteri manuel açma ve kapama anahtarlama işlemini çevirmeli ve basmalı modeller olarak müstahsil firmalara göre değişmektedir.

 Motor koruma şalteri arasında tercih yaparken uygulamada kullanılacak olan motorun anma gücüne (KW) bakılarak seçilmelidir. Ayar yapılabilen termik ayar sahası ile arzu edilen akım aralığında ayar yapılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ayar sahası manyetik kısa devre ayarı değildir.

MOTOR KORUMA ŞALTERLERİN KORUMA FONKSİYONLARI

Aşırı akım koruması: Cihazları nelerdir? Bildiğimiz  üzere sigortalar, sıcaklık sensörleri, akım sınırlayıcıları ve devre kesiciler gibi güvenilir aşırı akım koruma cihazları, trafo, iletken, motor, ekipman ve komple bir elektrik sistemini oluşturan diğer birçok bileşen ve yükün zarar görmesini engeller veya en aza indirger.

Kısa devre koruma:  Güç kaynağına takılan kısa devre koruması, elektrik kesintisi hâlinde yedek pil ile beraber devreye dahil olur. Bu aparatın asıl işlevi, güç kaynağındaki akım bozukluklarını algılayarak aşırı yüksek ya da alçak voltaj devreye girmektir. Kısa devre hâlinde aracın zarar görmesini engeller ve aşırı yükün atılmasını yarar.

Faz kaybı hassasiyeti: Faz kaybı hassasiyeti ters zaman rötarlı termik aşırı akımın bir karakteristiğidir. Faz kaybı olduğu zaman ya da fazların dengesizliğinde motor koruma şalteri açma yapar. Motorun 2 fazda çalışması söz konusu olduğunda motor sargılarında aşırı ısınma olur ve yükler hasar görebilir. Normal çalışma esnasında, motor koruma şalterinin açma yapmaması için, üç fazdan da simetrik ve eşit bir halde yüklenmelidir. Tek faz ya da doğru akım cihazlarında koruma sağlamak için üç kutup da seri olarak bağlanmalıdır.

      Motor Koruma Şalterlerinin Kullanıldığı Motor Uygulamaları:

  1. Konveyör sistemleri
  2. Havalandırma sistemleri
  3. Kompresör
  4. Küçük makina
  5. Otomatik kumanda sistemleri
  6. Vinç panoları