Sırala:
Göster:

Filtreleme

 • Özellikler
 • Çalışma Şekli
  0
  0
  0
  0
  0
  0
  0

Röleler

Filtreleme
Gösterilen: 1 ile 20 arası, toplam: 85 (5 Sayfa)
Röleler

Röle Nedir ?

 • Röle nedir? Röle üstünde akım olduğu sürece çalışan elektromanyetik bir devre elemanıdır. Röle küçük, güçlü olmayan bir akım ile yüksek, güçlü olan alıcıyı birbirine anahtarlamak için kullanılır. Rölede çok sayıda anahtar kontağı bulunabilir ve buna bağlı olarak çok sayıda yükü aynı anda anahtarlayabilir. Röle transistor gibi bir elektrik devresinin açılıp kapanmasını sağlayabilir. Farklı frekans ve dalga türlerinden etkilenmez. Üzerinde akım olmadığı sürece çalışmaz. Röle yüksek sıcaklık , nem veya sıvı ortamlarda yani normal devrelerin kullanılamayacağı ortamlarda sıklıkla kullanılır.

Rölenin Yapısı

 • Röle doğru akımdan gelen gerilim ile beslenen bobin ve bu bobine bağlı olarak bulunan mekanik kontaklar olmak üzere iki kısımdan oluşur. Rölenin içinde bobin ve kontaklar birbirinden ayrı olacak şekilde izole edilmiştir. Bobini besleyen devre ile kontakları besleyen devre birbirinden ayrı konumdadır.
 • Ama bobin ve kontak manyetik olarak birbirine bağlı bir şekildedir. Bobin üstünden belli bir enerji geçmeye başladığında bobine bağlı olan çekirdek , etkilendiği manyetik kuvvete bağlı olarak doğrusal hareket yapmaya başlar. Çekirdeğe bağlı kontaklar da çekirdeğin yaptığı bu doğrusal hareket sonucu anahtarlama yapar ve alıcı ile vericiyi birbirine bağlar ya da birbirinden ayırır. Rölenin üstünde bir gerilim olmadığı zaman yani belirli düzeydeki enerji rölenin üstünden geçmediği zaman ortak ucun kontak ile temas etmesi için içerisinde bir yay sistemi yer almaktadır. Yayın alt ucu sabittir. Üstteki ucu bobin çekirdeğine ve bununla birlikte ortak uca bağlıdır.

Neden Röle Kullanılır?

 • Elektrik devrelerinde devrenin açılıp kapanması için mekanik anahtar kullanmaya gerek yoktur. Bunun yerine röle de kullanılabilir. Devrelerde mekanik anahtar yerine röle kullanılabilmesinin iki nedeni vardır. Bunlardan birincisi rölenin uzaktan kumanda ile kontrol edilebilmesidir. İkincisi ise röle ile otomatik kumanda oluşturulabilmesidir.

Röle İle Otomatik Kumanda

 • Bir devrenin açılıp kapanmasına bağlı olarak başka bir devrenin de açılıp kapanması istenirse bu sistemde de röle kullanılır. Örneğin otomatik kapılara yaklaşınca hareket sensörü tarafından bir algılama yapılır. Sensör rölenin bobinine istediği enerjiyi yönlendirir. Röle bobinine istediği enerji ulaştığı zaman güç kontakları birbirine temas eder ve güç devresine bağlı olan motor çalışır .Kapı açılır.

Rölelerde Kontak Direnci

 • Rölelerde oluşacak kontak direnci önemli bir elektriksel durumdur. Rölenin kontak terminalleri arasında yer alan direnç , rölenin akım taşıma kapasitesini belirtir. Röle kullanıldıkça , zaman geçtikçe ve kontaklar zamanla oksitlenip aşındıkça rölenin kontak direnci artmaya başlar. Kontak direnci anormal şekilde artıyorsa belli bazı şeyler neden olabilir.Röle, taşıyacağı yükten daha fazla kapasite yükle yüklenir, aşırı yüksek akımlar altında uzun süreli kullanılırsa kontak direnci anormal şekilde artar. Ortamda bulunan yağ, kir,toz ve benzeri çeşitli şekillerde kimyasalların rölenin içine girerek kontağın üzerine yapışması sonucu kontak direnci anormal şekilde artar. Rölenin kontak direnci ölçülürken çok yaygın olan 6V/1A metodu uygulanır. Bu metot iki güç kaynağı ve voltajı ölçebilen dijital bir multimetre ile de uygulanabilir.

Röle Çeşitleri Nedir?

 • Röle Çeşitlerini elimizden geldiğince size anlatmaya çalıştık.

Soketli Röle Nedir?

 • Soketli Röle standart tip rölelere denir. Farklı kontak sayısına sahip ve farklı bobin gerilimlerinde tetiklenebilen çok farklı sayıda soketi bulunan arayüze sahip rölelerdir.

PLC Rölesi Nedir?

 • PLC Rölesi  PLC uygulamalarında az enerji ile bobine öncekine göre çok daha fazla izolasyon sağlayan röle tipine denir.

Solid State Röle (SSR) Nedir?

 • Solid State Röle,  standart rölelere göre daha hızlı bir röle tipidir. Diğer rölelerin yapısında bulunan elektromıknatıs Solid State rölenin yapısında bulunmaz. Diyot ve transistör gibi yarı iletken bir yapısı vardır. Bu sebeple tetiklendiği zaman bu röle yapısı gereği ses çıkarmaz.

Sıcaklık İzleme Rölesi Nedir?

 • Sıcaklık İzleme RölesiOrtamdaki sıcaklığa göre tetiklenen röledir. Sıcaklık sensörleri görev yapar. Sıcaklık sensörleri yardımıyla alınan sıcaklık değeri ile röle tetiklenir.

Güvenlik Rölesi Nedir?

 • Güvenlik Rölesi güvenlik sistemlerinde oldukça sık kullanılan röle tipine denir

 Faz Koruma Rölesi Nedir ?

Faz Kontrol Rölesi elektrik motorlarını gelecek gerilimin olumsuz etkilerinden korumak için kullanılan röle tipine denir.

Termistör Röle Nedir?

 •  Termistör Röle motor sargılarının sıcaklığına göre tetiklenen röledir. Bu röle tipinde de sıcaklık sensörlerinden faydalanılır.

İzolasyon Röle Nedir?  

 •  İzolasyon Rölesi  IT sistemdeki izolasyon hatalarını tespit ederek söyleyen röle tipine denir.

Gerilim ve Akım İzleme Rölesi Nedir?  

Faz Koruma Rölesi Nedir? 

aşırı yük akım çekilmesine neden olur. Bu aşırı yük motorda aşırı ısınmasıyla sargıların ve motorun içindeki verniklere zarar vererek motorun yanmasına sebep olur. Kısaca 3 fazdan birisi gelmediğinde motor faz koruma rölesi devreye girerek motor koruma yapar.

 

Foteselli Röle Nedir? 

 • Foteselröle Fotosel göz ile beraber çalışır şöyle ki mağazalarda aydınlatma direklerinde tabelalarda çoğu yerde bu ürünü kullanabilirsiniz fotosel göz, fotosel röleye akşam olduğunda ve güneş doğduğunda sinyal göndererek rölenizden voltaj çıkışı vermesini sağlar. ve bu şekilde sisteminiz çalışır.

 Sıvı Seviye Rölesi Nedir ?

 • Su seviye rölesi  bulunduğu sıvının miktarını ölçmeye, ölçüp doldurma veya  boşaltma yapmasına yarayan bir elektrik malzeme parçasıdır. Lakin SSR rölelerin çalışması için sıvının elektriği iletmesi gereklidir. Su seviye rölesi su depolarında su tanklarında genellikle kullanılır.

Sıvı Seviye Elektrodu Nedir ?

 • Sıvı seviye elektrodu sıvınin seviyesini ölçmede kullanılan bir proptur.  Konulduğu sıvının elektriği iletmesi gereklidir. Hassas yerlerde tane dip-orta-üst olmak üzere 3 yerde kullanılması tavsiye edilir.                            

Zaman Rölesi Nedir?

 
 • Zaman rölesi  belirlediğiniz zaman aralığında motora veya sisteme enerji veren elektronik bir parçadır. Zaman Rölesi Çeşitleri 2 ye ayrılır ters zaman rölesi ve düz zaman rölesi

 

Gerilim Kontrol Rölesi

Gerilim Kontrol Rölesi elektrik bağlı cihazları voltaj kontrolünü sağlamak ve gerilimi herzaman kontrol etmek için sağlanılıyor